AKF

Kilka słów na temat klubu i jego historii.

Film amatorski ma na Górnym Śląsku bardzo długą tradycję. W czasach PRL-u przy każdym niemal zakładzie pracy istniały prężnie działające kluby filmowe. Podobnie było także w Łaziskach. Czasy te jednak odeszły w zapomnienie, wraz z nimi stare dobre AKF-y.

AKF, działający obecnie przy Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych, został reaktywowany po długiej przerwie przez Henryka Latuska. Klub powstał jesienią 2002 roku. Od tamtej pory siedziba AKF-u mieści się w filii MDK w Łaziskach Średnich.

Amatorski Klub Filmowy stara się dokumentować najważniejsze wydarzenia dotyczące naszego regionu. Są wśród nich imprezy kulturalne ( Festiwal piosenki żeglarskiej "Zęza")oraz wydarzenia społeczne ( Protest górników KWK "Bolesław Śmiały"). Realizujemy także krótkie filmy fabularne ( Przestroga Utopca, Jesienne pocztówki ). W kolejce do montażu czeka jeszcze kilka filmów biograficznych i fabularnych.

Napisali o nas.

Filmowe święto w cieniu kopalnianych szybów

Liście za przemijanie

Justyna Kuskowska z AKF "Sawa" w Warszawie otrzymała Złote Łaziskie Liście w tegorocznym XI Krajowym Konkursie Filmu Amatorskiego. Do konkursu zgłosiła film "Lustro" będący opowieścią o przemijaniu. W tym roku do konkursu, którego finał odbył się 13 grudnia, zgłoszono 23 filmy. Swoje obrazy pokazywali filmowcy z Łazisk Górnych i Mikołowa, ale także z Warszawy, Świdnika i Oświęcimia. Srebrne Liście otrzymał Artur Grzegorzek z AKF Chemik Oświęcim za "Dniówkę". Brązowe Liście trafiły za miedzę, bowiem zdobył je Jerzy Jóźwiak z mikołowskiego Klubu Filmowca Iks. Przedstawił on historię Pawła Mroza, opiekuna zegara na mikołowskim ratuszu. [...] Mocną reprezentację wystawił łaziski klub . Jego filmowcy pokazali "Ekosmologię" czyli historię ludzi żyjących w cieniu największej ekologicznej bomby regionu jaką jest Szyb Skalny oraz "Przestrogę utopca" będącą opowieścią o bezrobotnym górniku, który nie mogąc znależć miejsca w życiu popełnia samobójstwo. Ten ostatni obraz, autorstwa Henryka Latuska i Wojciecha Szwieca, otrzymał nagrodę powiatu mikołowskiego. Podczas konkursowych prezentacji pokazane zostały także filmy animowane. Jeden z nich "Brzydkie kurczątko" z klubu Laterna Magica z Legnicy, autorstwa Artura Zawiszy uzyskał wyróżnienie w dziedzinie animacji . Za oprawę muzyczną uznanie jurorów zyskał obraz "Jesienne pocztówki" Dawida Starzycznego, Damiana Nogi i Mariusza Wycisło z AKF przy MDK w Łaziskach Górnych.

Przedruk: Dziennik Zachodni Mikołów 19 grudnia 2003r.

XI KRAJOWY KONKURS FILMÓW AMATORSKICH

Złote Liście za "Lustro"

Justyna Kuskowska z klubu filmowego Sawa z Warszawy zdobyła Złote Łaziskie Liście w tegorocznym XI Krajowym Konkursie Filmów Amatorskich. Zaprezentowała podczas niego film "Lustro". Przegląd nadesłanych obrazów (zgłoszono ich 23) i podanie wyników odbyło się w sobotę w MDK w Łaziskach Średnich. II miejsce zajęła "Dniówka" Artura Grzegorzka z oświęcimskiego Chemika. Trzecie miejsce jury przyznało Jerzemu Jóźwiakowi z mikołowskiego Iksa za film "Pan Paweł Mróz". Nagrodę powiatu zdobyli Henryk Latusek i Wojciech Szwiec z łaziskiego klubu za obraz "Przestroga Utopca".

Przedruk: Dziennik Zachodni 15 grudnia 2003r.